MALTA

DZIEŃ 1:

Wyjazd ze Sławna. Przejazd na lotnisko. Odprawa bagażowa i wylot. Przylot na Maltę. Obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 2: VITTORIOSA – COSPICUA – SENGLEA

Śniadanie. Po południu zwiedzanie dawnej siedziby Joannitów, potem doków brytyjskiej marynarki śródziemnomorskiej, a obecnie tzw. „Trzech Miast” – Vittoriosa, Cospicua i Senglea – kompleksu stanowiącego jedno z najbardziej czarujących miejsc na Malcie. Jadąc przez Cospicuę (Bormla) dotrzemy do Vittoriosy (Birgu) – najmniej zniszczonego i najciekawszego miasta z całej konurbacji. Przespacerujemy się wąskimi uliczkami w cieniu historycznych budowli oraz kościołów. W Senglei (L’Isla) zatrzymamy się przy słynnej wartowni, z której roztacza się wspaniała panorama Valletty oraz fortu St. Angelo. Na koniec dnia spacer nabrzeżem oraz rejs po uroczych portowych zatoczkach słynnych doków. Obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 3: VALETTA

Po śniadaniu przejazd do stolicy Malty – Valetty. Pierwszym przystankiem będzie Upper Barraca Gardens (górne ogrody) – najwyższy punkt XVI-wiecznych murów obronnych skąd roztacza się zapierający dech w piersiach widok na Grand Harbour (Wielki Port) oraz panoramę „Trzech Miast”. Następnie spacer ruchliwymi ulicami Valetty, podczas którego podziwiać będziemy najważniejsze zabytki stolicy m.in. Konkatedra św. Jana, której wnętrze emanuje bogactwem oraz ornamentyką. W oratorium katedry znajduje się znany obraz włoskiego malarza barokowego Caravaggia – „Ścięcie Jana Chrzciciela”. Chwila czasu wolnego na zakupy. Na koniec dnia zwiedzimy komnaty w Pałacu Wielkiego Mistrza. Obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 4: MARSAXLOKK – HAGAR QIM – GHAR DALAM

Po śniadaniu przejazd w kierunku południowej części wyspy. W Dolinie Zurrieq, jeśli pogoda pozwoli, krótki rejs, podczas którego podziwiać będziemy słynną jaskinię morską Blue Grotto. Przejazd do miejscowości Marsaxlokk, która słynie z odbywających się co niedzielę targów rybnych oraz „Luzzu” – czerwonych, błękitnych, zielone i żółtych łódek rybackich z namalowanymi po obu stronach dziobu oczami Ozyrysa (to podobno na szczęście) zacumowanych w przystani. Czas wolny na spacer po targu. Następnie przejazd w kierunku kompleksu świątynnego Hagar Qim – zachowały się tu pozostałości megalitycznych świątyń, datowanych na IV i III tysiąclecie p.n.e. Kompleks odsłonięto w 1839 roku. W 1992 roku wpisano go na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Następnie jaskinia Ghar Dalam nazywana także Jaskinią Ciemności. W jaskini odnaleziono kości zwierząt, żyjących przed epoką lodowcową. Znalazły się wśród nich okazy szczątków: hipopotamów, jeleni, lisów, wilków, niedźwiedzi, skarłowaciałych słoni, ale również pozostałości żab, ryjówek i nietoperzy. Obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 5: ODPOCZYNEK

Śniadanie, odpoczynek. Obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 6: WYSPA GOZO

Śniadanie. Wycieczka na siostrzaną, trzykrotnie mniejszą od Malty wyspę Gozo. Po przeprawie promowej da się zauważyć, iż pomimo wielu podobieństw pod względem historycznym i zabudowy, Gozo posiada swój całkowicie odrębny charakter. Jest wyspą przede wszystkim bardziej zieloną i malowniczą niż Malta. Z dolin wyłaniają się płaskie pagórki, a horyzont naznaczają kopuły kościołów. Podczas wycieczki zwiedzimy Świątynię Ggantija (Świątynia Gigantów) – zachowały się tu dwie megalityczne świątynie, zaliczane do najstarszych wolno stojących budowli na świecie; starożytną cytadelę w stolicy Gozo – Victorii oraz kurort Xlendi z malowniczą zatoczką. Czas wolny. Obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 7: MOSTA – RABAT – MEDINA

Śniadanie. Tego dnia kierujemy się w centralną stronę wyspy. Pierwszym przystankiem będzie wioska Mosta z zabytkowym kościołem-rotundą pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP. Potężna kopuła kościoła – czwarta co do wielkości w Europie – ma zewnętrzną średnicę 54 m i wysokość ponad 60 m. Obiekt zbudowano z wapienia prawie bez zaprawy murarskiej. Kolejnym punktem tego dnia będzie miejscowość Rabat, gdzie zwiedzimy wczesnochrześcijańskie katakumby św. Pawła, powstałe najprawdopodobniej ok. III wieku. Przejazd do dawnej stolicy Malty – Mediny. Otoczona murami średniowieczna twierdza określana była jako „Miasto Ciszy”, ponieważ jej wąskie uliczki nie nadawały się dla ruchu kołowego. W Medinie zwiedzimy m.in. Katedrę św. Pawła – główną świątynię katolicką archidiecezji maltańskiej. Obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 8:

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu i przejazd na lotnisko. Przylot do Polski/Berlina. Przejazd do Sławna.

Termin: 1.06. – 8.06.2020

Cena: 1.500 zł + 520 Euro

ŚWIADCZENIA ZAWARTE W CENIE:

  • transfer na/z lotniska;
  • przelot na trasie: Polska/Berlin – Malta – Polska/Berlin;
  • opłaty lotniskowe;
  • przejazd autokarem zgodnie z programem;
  • zakwaterowanie w hotelu *** (pokoje 2-3-osobowe z łazienką);
  • wyżywienie wg programu;
  • ubezpieczenie KL i NNW w Signal Iduna S.A.;
  • opieka pilota.

PŁATNE DODATKOWO:

  • transfery autokarowe na Malcie + przewodnik miejscowy + bilety wstępu + opł. klimatyczne: 100 €;

!!! UWAGA !!!

Uczestnik musi posiadać paszport lub dowód osobisty ważny min. 3 miesiące od daty powrotu do Polski.

Pielgrzymkę organizuje biuro Eurotours ze Słupska. 

ZAPISY

u ks. Proboszcza – osobiście lub pod telefonem: 600 700 730