KORZYSTAJĄC Z USŁUG BIURA PODRÓŻY EURO TOURS ZE SŁUPSKA PARAFIA NASZA ZAPRASZA NA PIELGRZYMKĘ NA MALTĘ W DNIACH

28.05 -04.06.2023

ZAPISY, ZE WZGLĘDU NA KONIECZNOŚĆ ZAKUPU BILETÓW LOTNICZYCH, DO KOŃCA LISTOPADA.

Parafia Wniebowzięcia NMP w Sławnie

ks. Leszek Szurek – proboszcz

602 593 857

 

PROGRAM PIELGRZYMKI

DZIEŃ 1:

Wyjazd ze Sławna. Przejazd na lotnisko w Gdańsku. Odprawa bagażowa i wylot. Przylot na Maltę.

Obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 2: VITTORIOSA – COSPICUA – SENGLEA

Śniadanie. Po południu zwiedzanie dawnej siedziby Joannitów, potem doków brytyjskiej marynarki śródziemnomorskiej, a obecnie tzw. „Trzech Miast” – Vittoriosa, Cospicua i Senglea – kompleksu stanowiącego jedno z najbardziej czarujących miejsc na Malcie. Jadąc przez Cospicuę (Bormla) dotrzemy do Vittoriosy (Birgu) – najmniej zniszczonego i najciekawszego miasta z całej konurbacji. Przespacerujemy się wąskimi uliczkami w cieniu historycznych budowli oraz kościołów. W Senglei (L’Isla) zatrzymamy się przy słynnej wartowni, z której roztacza się wspaniała panorama Valletty oraz fortu St. Angelo. Na koniec dnia spacer nabrzeżem oraz rejs po uroczych portowych zatoczkach słynnych doków. Obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 3: VALLETTA

Po śniadaniu przejazd do stolicy Malty – Valletty. Pierwszym przystankiem będzie Upper Barraca Gardens (górne ogrody) – najwyższy punkt XVI-wiecznych murów obronnych skąd roztacza się zapierający dech w piersiach widok na Grand Harbour (Wielki Port) oraz panoramę „Trzech Miast”. Następnie spacer ruchliwymi ulicami Valletty, podczas którego podziwiać będziemy najważniejsze zabytki stolicy m.in. Konkatedra św. Jana, której wnętrze emanuje bogactwem oraz ornamentyką. W oratorium katedry znajduje się znany obraz włoskiego malarza barokowego Caravaggia – „Ścięcie Jana Chrzciciela”. Chwila czasu wolnego na zakupy. Na koniec dnia zwiedzimy komnaty w Pałacu Wielkiego Mistrza. Obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 4: MARSAXLOKK – HAGAR QIM – GHAR DALAM

Po śniadaniu przejazd w kierunku południowej części wyspy. W Dolinie Zurrieq, jeśli pogoda pozwoli, krótki rejs, podczas którego podziwiać będziemy słynną jaskinię morską Blue Grotto. Przejazd do miejscowości Marsaxlokk, która słynie z odbywających się co niedzielę targów rybnych oraz „Luzzu” – czerwonych, błękitnych, zielonych i żółtych łódek rybackich z namalowanymi po obu stronach dziobu oczami Ozyrysa (to podobno na szczęście) zacumowanych w przystani. Czas wolny na spacer po targu. Następnie przejazd w kierunku kompleksu świątynnego Hagar Qim – zachowały się tu pozostałości megalitycznych świątyń, datowanych na IV i III tysiąclecie p.n.e. Kompleks odsłonięto w 1839 roku. W 1992 roku wpisano go na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Następnie jaskinia Ghar Dalam nazywana także Jaskinią Ciemności. W jaskini odnaleziono kości zwierząt, żyjących przed epoką lodowcową. Znalazły się wśród nich okazy szczątków: hipopotamów, jeleni, lisów, wilków, niedźwiedzi, skarłowaciałych słoni, ale również pozostałości żab, ryjówek i nietoperzy. Obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 5: ODPOCZYNEK

Śniadanie, całodzienny odpoczynek. Obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 6: WYSPA GOZO

Śniadanie. Wycieczka na siostrzaną, trzykrotnie mniejszą od Malty wyspę Gozo. Po przeprawie promowej da się zauważyć, iż pomimo wielu podobieństw pod względem historycznym i zabudowy, Gozo posiada swój całkowicie odrębny charakter. Jest wyspą przede wszystkim bardziej zieloną i malowniczą niż Malta. Z dolin wyłaniają się płaskie pagórki, a horyzont naznaczają kopuły kościołów. Podczas wycieczki zwiedzimy Świątynię Ggantija (Świątynia Gigantów) – zachowały się tu dwie megalityczne świątynie, zaliczane do najstarszych wolno stojących budowli na świecie; starożytną cytadelę w stolicy Gozo – Victorii oraz kurort Xlendi z malowniczą zatoczką. 
Czas wolny. Obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 7: MOSTA – RABAT – MEDINA

Śniadanie. Tego dnia kierujemy się w centralną stronę wyspy. Pierwszym przystankiem będzie wioska Mosta z zabytkowym kościołem-rotundą pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP. Potężna kopuła kościoła – czwarta co do wielkości w Europie – ma zewnętrzną średnicę 54 m i wysokość ponad 60 m. Obiekt zbudowano z wapienia prawie bez zaprawy murarskiej. Kolejnym punktem tego dnia będzie miejscowość Rabat, gdzie zwiedzimy wczesnochrześcijańskie katakumby św. Pawła, powstałe najprawdopodobniej ok. III wieku. Przejazd do dawnej stolicy Malty – Mediny. Otoczona murami średniowieczna twierdza określana była jako „Miasto Ciszy”, ponieważ jej wąskie uliczki nie nadawały się dla ruchu kołowego. W Medinie zwiedzimy m.in. Katedrę św. Pawła – główną świątynię katolicką archidiecezji maltańskiej. Obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 8:

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu i przejazd na lotnisko. Odprawa bagażowa i wylot. Przylot
do Polski. Przejazd do Sławna w godzinach południowych.

TERMIN: 28.05. – 04.06.2023

CENA: 2.000 zł + 550€

ŚWIADCZENIA ZAWARTE W CENIE:

  • transfer na/z lotniska w Polsce;
  • przelot samolotem;
  • zakwaterowanie w hotelu ***, pokoje 2, 3 os. z łazienkami;
  • wyżywienie wg programu;
  • ubezpieczenie KL i NNW;

DODATKOWO PŁATNE 160 €:  

  • opieka pilota + opłaty lotniskowe + transfery autokarowe na Malcie + bilety wstępu
    + przewodnicy miejscowi + opłaty klimatyczne + napiwki + zestawy słuchawkowe
    + Turystyczny Fundusz Gwarancyjny + Turystyczny Fundusz Pomocowy.

!!! UWAGA !!!

Uczestnik musi posiadać dowód osobisty lub paszport ważny min. 3 miesiące od daty powrotu z pielgrzymki do Polski. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

ZAPISY, ZE WZGLĘDU NA KONIECZNOŚĆ ZAKUPU BILETÓW LOTNICZYCH, DO KOŃCA LISTOPADA. W PÓŹNIEJSZYM CZASIE CENA MOŻE ULEC ZMIANIE.

Parafia Wniebowzięcia NMP w Sławnie

ks. Leszek Szurek – proboszcz

602 593 857