Wizyta duszpasterska – kolęda

Święta Bożego Narodzenia niosą ze sobą atmosferę miłości, braterstwa i radości. Bóg przychodzi na ziemię jako niemowlę w zwyczajnej ludzkiej rodzinie. Poprzez ten fakt, uświęca wspólnotę rodzinną i dowartościowuje wszystkie więzi międzyludzkie. To sprawia, że w tym czasie ludzie chcą być blisko siebie. Odwiedzają swoich krewnych, przyjaciół, a także ludzi samotnych i opuszczonych. W tym odwiedzaniu „bliskich”, bo swoich parafian, biorą udział również duszpasterze.

Już średniowieczne dokumenty kościelne wskazują na praktykę kolędy w okresie świąt Bożego Narodzenia, jako na formę kontaktu z wiernymi, w bardzo rozległych wówczas parafiach. Warto też wiedzieć, że na mocy Kodeksu Prawa Kanonicznego, kapłan jest zobowiązany, do odwiedzania swoich parafian celem wzajemnego poznania się. W KPK czytamy: „proboszcz winien nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku oraz umacniając ich w Panu, jak również – jeśli w czymś nie domagają – roztropnie ich korygować” (kan. 529 § l KPK). W tej posłudze proboszcza, wspierają go jego wikariusze.

Symbolika

Tradycja kolędowania zawiera w sobie bogactwo znaków i treści. Warto więc poznać niektóre z nich.

Piękna i głęboka jest treść śpiewanych kolęd. Są one zwiastowaniem radości o narodzonym dla nas Synu Bożym, który chce być z nami.

Poprzez przyjęcie kolędy, symbolicznie otwieramy drzwi naszego domu dla Jezusa, dla Którego „nie było miejsca w gospodzie”. Zapraszamy Go więc, by się narodził w naszym domu i naszej rodzinie.

Wspólna modlitwa jest błaganiem o Boże błogosławieństwo i łaski potrzebne dla domu i jego mieszkańców.

Kreślony na drzwiach mieszkania napis: C+M+B 2021, jest nawiązaniem do wydarzeń Starego Testamentu. Naród Wybrany oznaczał swoje drzwi krwią baranka paschalnego, aby uchronić się przed zagładą. Oznaczenie domów krwią baranka paschalnego było także publicznym wyznaniem do jakiej wspólnoty religijnej należą jego mieszkańcy. Również chrześcijanie przyjmujący kapłana i oznaczenie drzwi swego domu, dają świadectwo przynależności do Kościoła. Sam zaś napis jest skrótem od starochrześcijańskiej modlitwy: „Christus Mansionem Benedicat”, tzn. „Niech Chrystus temu domowi błogosławi”.

W świetle powyższych treści, przyjecie kolędy jest świadectwem wiary oraz dowodem przynależności do lokalnej wspólnoty parafialnej.

Kilka uwag praktycznych.

Odwiedziny kolędowe w dniach od poniedziałku do piątku rozpoczynamy o godz. 15.30. W soboty o godz. 13.30. Aby uszanować prawo do odpoczynku wieczornego, nie chcemy przeciągać kolędy poza godzinę 21.00.

Kolęda ma swoją dynamikę. Kapłan musi danego dnia odwiedzić około 20 rodzin, które czekają na jego wizytę. To wymusza pewien rytm. Bywają jednak sytuacje, kiedy rodzina potrzebuje dłuższego spotkania. W takim przypadku kapłan chętnie odwiedzi daną rodzinę w innym, dogodnym terminie, poza czasem kolędowym. Czekamy tylko na zaproszenie.

Bardzo prosimy, aby w czasie kolędy obecni byli wszyscy domownicy a mieszkanie odpowiednio przygotowane. Na stole powinien znaleźć się krzyż, świece, woda święcona i kropidło. Brak którejkolwiek z tych rzeczy nie powinien być jednak powodem nieprzyjęcia kolędy.

Zwierzęta domowe nie stanowią dla nas żadnego problemu, o ile nie są agresywne. W takim przypadku, w celu stworzenia atmosfery do modlitwy i rozmowy prosimy zamknąć je w innym pomieszczeniu.

Jeśli jakaś rodzina jest nieobecna w normalnym czasie kolędy, to istnieje możliwość umówienia się na termin dodatkowy.

Za ofiary złożone w czasie kolędy z całego serca dziękujemy.

Drodzy Parafianie

Epidemia Covid-19 sprawiła, że normalny rytm naszego życia osobistego, rodzinnego i społecznego uległ zaburzeniu. Dotyczy to również życia wiary.

W związku z epidemią, w tym roku nie będzie tradycyjnych odwiedzin duszpasterskich, związanych ze świętami Bożego Narodzenia, zwanych Kolędą.

Biskup diecezjalny, kierując się troską o zdrowie wiernych, wydał w tej sprawie stosowne zarządzenie. Nie możemy odwiedzać was w waszych domach. Stosując się jednak do zaleceń Biskupa pragniemy was zaprosić na spotkanie kolędowe do kościoła.

Zachowując należne środki ostrożności, wpatrując się w betlejemski żłobek, będziemy śpiewać kolędy i modlić się o Boże błogosławieństwo dla waszych rodzin.

Spotkania kolędowe będą od poniedziałku do piątku o godz. 16.30. Wybraliśmy tę godzinę, by osoby zatrudnione mogły powrócić z pracy a seniorzy nie obawiali się zbyt późnej pory.

Na spotkania zapraszamy według ulic zamieszkania. Gdyby jednak ktoś nie mógł być w swoim terminie to oczywiście zapraszamy go w każdym innym, dogodnym dla siebie.

Na zakończenie spotkania, przy odbiorze pamiątkowego obrazka, będzie można złożyć ofiarę kolędową. Za okazaną życzliwość i wparcie już teraz składamy wdzięczne Bóg zapłać!

Poniżej znajduje się program spotkań kolędowych w roku 2021.

04 stycznia, poniedziałek, parafianie z ulic: Polna, Rolna, Sadowa, Ogrodowa, Słoneczna, Kwiatowa, Traugutta, Pl. Traugutta.

05 stycznia, wtorek, parafianie z ulic: Jagiełły, Morska, Grzybno, Kosynierów, Sempołowskiej.

07 stycznia, czwartek, parafianie z ulic: Leśna, Kochanowskiego, Reja, 3-go Maja, Dębowa, Aleja Zachodnia, Chrobrego.

08 stycznia, piątek, parafianie z ulic: I Pułku Ułanów, Gdańska.

11 stycznia, poniedziałek, parafianie z ulic: Aleja Wojska Polskiego, Chopina.

12 stycznia, wtorek, parafianie z ulic: Mieszka I, Plac Wolności.

13 stycznia, środa, parafianie z ulicy: Witosa.

14 stycznia, czwartek, parafianie z ulicy: Racibora.

15 stycznia, piątek, parafianie z ulic: Kopernika, Plac Wyszyńskiego, Podgrodzie, Lipowa, Mielczarskiego, Cieszkowskiego, Kąpielowa, Plac Sportowy, Skłodowskiej, Basztowa.

18 stycznia, poniedziałek, parafianie z ulicy: Jedności Narodowej.

19 stycznia, wtorek, parafianie z ulic: Armii Krajowej, Zielona, Sienkiewicza, Harcerska.

20 stycznia, środa, parafianie z ulic: Matejki, Mickiewicza.

21 stycznia, czwartek, parafianie z ulic: Okrzei, Kościuszki, Rapackiego, Konopnickiej, Grottgera.

22 stycznia, piątek, parafianie z ulicy: Powstańców Warszawskich.